Problemy kardiologiczne
Niektóre rodzaje chemioterapii i radioterapii mogą powodować problemy kardiologiczne po zakończonym leczeniu przeciwnowotworowym lub nasilać wcześniej występujące objawy. Mechanizmy rozwoju tych dolegliwości nie są dokładnie poznane, ale mogą być związane z przewlekłym stanem zapalnym tkanek z których zbudowane jest serce.
Zakres zaburzeń związanych z sercem, odnoszących się do terapii przeciwnowotworowej, zależy od uprzednio istniejących problemów, wcześniejszej historii choroby pacjenta oraz rodzaju i wielkości zastosowanego leczenia przeciwnowotworowego. Radioterapia i chemioterapia mogą powodować problemy kardiologiczne. Niektóre leki stosowane w chemioterapii, mogą powodować zwiększone ryzyko zastoinowej niewydolności mięśnia sercowego, czyli takiej sytuacji, gdy serce nie jest w stanie efektywnie pompować krew do tętnic. Radioterapia może też powodować obrzęk wsierdzia lub osierdzia, a także uszkodzenie komórek mięśniowych.
Wcześniej istniejące problemy kardiologiczne, takie jak zmiany miażdżycowe lub wysokie ciśnienie tętnicze krwi, mogą ulec nasileniu zarówno w wyniku chemioterapii, jak i radioterapii. Problemy kardiologiczne mogą być również związane ze stresem wynikającym z rozpoznania i leczenia choroby nowotworowej.
Terapia przeciwnowotworowa u dzieci powoduje zwiększenie ryzyka rozwoju zaburzeń kardiologicznych, a szczególnie miażdżycy naczyń krwionośnych. Efekty te mogą uwidocznić się w przeciągu nawet 10 lat po zakończonej terapii.
Objawy
Objawy kardiologiczne mogą zależeć od rodzaju zastosowanej terapii. Najbardziej typowe pierwsze objawy to zwiększenie częstości oddechów („skrócenie oddechu”), zmęczenie, obrzęki dłoni lub stóp, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca oraz suchy kaszel.
Leczenie
Jeśli problemy kardiologiczne są znane przez leczeniem, istnieje możliwość dokonania pewnych zmian w stosowanej terapii, np. zmiany dawki, zmiany sposobu wlewu leków (gdyż długość trwania wlewu może mieć wpływ na siłę działania leku i jego działanie na mięsień sercowy).
Po zakończonym leczeniu przeciwnowotworowym, problemy kardiologiczne mogą i powinny być leczone tak jak u każdego innego pacjenta. Leczenie to powinno odnosić się zarówno do stosowanych leków, stylu życia, jak i ewentualnego leczenia operacyjnego.
Zmiana stylu życia, obejmująca kontrolę ciśnienia tętniczego, redukcję stresu, niepalenie papierosów, prawidłowe odżywianie się, jest bardzo dobrą poradą dla wszystkich ludzi, a zwłaszcza dla pacjentów po zakończonym leczeniu choroby nowotworowej, niezależnie od problemów kardiologicznych.