Opóźnienie wzrostu

Niektóre rodzaje terapii przeciwnowotworowej, zwłaszcza radioterapia, może powodować niepożądane działanie na hormon wzrostu, co może wpłynąć na rozwój dziecka po zakończeniu terapii przeciwnowotworowej. W trakcie takiej terapii może nastąpić spowolnienie lub zahamowanie wzrostu. Gdy leczenie skończy się, najczęściej następuje dalszy wzrost organizmu. Zdarza się jednak spowolnienie wzrostu lub jego zahamowanie, co w efekcie powoduje niski wzrost dziecka.

 

Niedobór hormonu wzrostu jest najczęstszym mechanizmem problemów ze wzrostem, jaki pojawia się po zakończonym leczeniu przeciwnowotworowym, odnoszącym się najczęściej do radioterapii lub leczenia chirurgicznego nowotworu w zakresie przysadki, gruczołu wytwarzającego hormon wzrostu.

Opóźnienie wzrostu występuje najczęściej u małych dzieci leczonych z powodu choroby nowotworowej. Jest zależne od rodzaju leczenia chirurgicznego lub dawki i lokalizacji radioterapii.

Objawy

Objawy niewydolności hormonalnej ze strony hormonu wzrostu powodują, że wzrost dziecka jest niższy od rówieśników. Może wyrażać się to również gorszym rozwojem układu kostnego. Objawy kostne mogą powodować dolegliwości bólowe kości lub stawów.


Rozpoznanie

Dzieci z choroba nowotworową podczas leczenia i po jego zakończeniu będą regularnie badane. W celu oceny wzrostu, należy określać wzrost pacjenta według siatki centylowej wzrostu i porównywać wzrost z rówieśnikami. Należy jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki, jak wzrost rodziców, wzrost dziecka przed rozpoczęciem leczenia przeciwnowotworowego i ogólny stan zdrowia. Dodatkowo, badania krwi w celu oznaczenia stężenia hormonów będzie wykonane w razie potrzeby.


Leczenie

Zahamowanie wzrostu może być leczone jeśli utrzymuje się przez co najmniej 2 lata po zakończeniu terapii przeciwnowotworowej i może polegać na podawaniu leków stymulujących produkcję hormonu wzrostu. W przypadku innych problemów, takich jak dolegliwości bólowe, wynikające ze zaburzonego rozwoju układu kostnego, mogą być leczone bezpośrednio, zarówno poprzez fizykoterapię, jak i leczenie ortopedyczne zabiegowe.