Przebywanie z pacjentem
W Oddziale Transplantacji Szpiku Kostnego przyjęliśmy następujące zasady, które zostały rozwiniete w odpowiedziach w dalszej części:
- z dzieckiem w sali w danym momencie przebywać może jeden opiekun;
- opiekunem dziecka jest z założenia rodzic / opiekun prawny; może nim być też inna pełnoletnia osoba, ale wówczas rodzic/opiekun prawny powinien wyrazić pisemne upoważnienie i przekazać je personelowi;
- z uwagi na izolalcję pacjenta, sugerujemy ograniczenie liczby opiekunów do dwóch; mogą oni razem przebywać w oddziale (ale w sali z dzieckiem przebywa tylko jedna osoba);
- z przyczyn epidemiologicznych nie pozwalamy na wprowadzenie dzieci i osób niepełnoletnich;
- nie powinny odwiedzać pacjenta osoby z objawami infekcji w ciągu ostatnich trzech dni (katar, kaszel, gorączka, bóle kostno-stawowe, luźne stolce);
- zdecydowanie zaleca się, aby osoby odwiedzające pacjenta przeszły szczepienie MMR (odra, świnka, różyczka), a w sezonie grypowym (od jesieni do wiosny) przeszły szczepienie przeciwko grypie.
Prosimy pamiętać, że ukrywanie infekcji lub ignorowanie jej objawów ("ja tylko na chwilę", "to pewnie nic poważnego", "jakoś wytrzymam"), stanowi zagrożenie życia waszego dziecka! Apelujemy o odpowiedzialne podejście i zachowanie ostrożności!
Czy mogę nocować z dzieckiem w sali?
Obecności rodzica zdecydowanie wymagają niemowlęta i bardzo małe dzieci (zwykle do 5-6 roku życia). W przypadku dzieci nieco starszych wymaga to indywidualnego podejścia. Z dzieckiem na noc można też zostać, jeśli wymaga ono stalego nadzoru (np. dzieci upośledzone lub niepełnosprawne). W innych przypadkach dzieci nocują same. Zdarzają się jednak sytuacje (np. bardzo ciężki stan dziecka), kiedy lekarz zgadza się na pozostanie opiekuna na noc.
Dlaczego nie mogę nocować z dzieckiem w sali?
O ile nocowanie z niemowlęciem jest rzeczą oczywistą, a pozostawianie na noc nastolatka samego też nie budzi większych wątpliwości, o tyle pytanie takie najczęściej stawiają rodzice dzieci 6-9-letnich. Zdajemy sobie sprawę, że przebyte do czasu transplantacji leczenie bardzo związało dziecko i rodziców, ale my zdecydowanie zalecamy, aby opiekun takich i starszych dzieci nocował poza oddziałem. Powodów jest kilka:
- Najbardziej oczywisty to ten, że sale są bardzo małe. Nie możemy zmieścić dwóch dużych łóżek i trudno drugiej osobie komfortowo przebywać całą dobę.
- Z troski o pacjenta - obecność drugiej osoby nie zapewnia takiego stopnia izolacji, jak w przypadku jej pozostawania tylko w ciągu dnia. Osoby nocujące z dziećmi nie muszą stosować np. masek, bo podczas snu i tak by je odruchowo ściągały.
- Z troski o opiekuna - bardzo zależy nam, aby opiekun dziecka był rano wypoczęty, pełen energii (by mógł przekazywać ją dziecku) i sił (by pomóc przy pielęgnacji i opiece nad pacjentem). Zachęcamy też do wyjścia na świeże powietrze i prawidłowego odżywiania się. Zamartwianie się opiekuna raczej dziecku nie pomoże.
- W końcu - dla kształtowania samodzielnośći dziecka. Rodzice są często zaskoczeni, że ich dziecko (od którego nie daliby się oderwać nawet na minutę) doskonale radzi sobie samo w nocy.
W przypadku dzieci kilkuletnich powyższe powody staramy się rozpatrzeć i przedyskutować z rodzicami indywidualnie.
W jakich godzinach mogę przebywać z dzieckiem? Co będzie się działo w nocy?
Nie mamy ograniczeń w godzinakch odwiedzin. Prosimy jedynie kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli rodzic obawia się, czy dziecko będzie w stanie spać samo, może pozostać z nim tak długo, aż dziecko zaśnie. Jeżeli dziecko długo śpi rano, nie ma potrzeby, by rodzic przychodził już o 6:00. Raczej sugerujemy, aby wyspał się i dobrze wypoczął poza oddziałem.
W nocy dzieci pozostają pod nadzorem pielęgniarek. Dysponujemy też monitoringiem w salach. Aby uspokoić rodziców w nocy, mogą oni zostawić pielęgniarkom swój numer telefonu - w razie konieczności wezwą one rodzica do szpitala lub poinformują o stanie dziecka.
Czy mogę przyprowadzić do dziecka brata lub siostrę?
Nie, jeśli są niepełnoletni. Dzieci przychodzące w odwiedziny do szpitala bardzo łatwo "wnoszą" ale i "wynoszą" infekcje. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy w szpitalu przebywa ednocześnie brat lub siostra - dawca szpiku. Wówczas za zgodą lekarza może odwiedzić swojego biorcę (ale pod nadzorem dorosłego).
W przypadku rodzeństwa pełnoletniego prosimy o ograniczenie liczby osób odwiedzających i opiekujących się dzieckiem. Jeśli siostra lub brat są pełnoletni i z pewnych przyczyn mają zaopiekować się dzieckiem w oddziale, rodzic musi upoważnić ich do opieki na piśmie.
Za tydzień przyjeżdża babcia. Czy może odwiedzić wnuczka?
Jeszcze raz podkreślamy ogranicznie osób odwiedzających, a zwlaszcza tych, które z dzieckiem nie przebywają na co dzień (np. mieszkają daleko). Po drugie, już podczas pobytu w oddziale należy przyzwyczaić dalszą rodzinę do konieczności izolacji dziecka i wstrzemięźliwości w odwiedzinach. Zachęcamy natomiast do stosowania wszelkich środków łączności (telefon, internet, połącznia wideo). Pozwalają one zaspokoić ciekawość rodziny, a jednocześnie korzystnie wpływają na psychikę pacjenta.