Postępowanie w wyłysieniu

Przyczyny

Utrata włosów jest bardzo częstym objawem niepożądanym w większości przypadków chemioterapii. Jest to następstwem tego, że leki stosowane w chemioterapii docierają do mieszków włosowych powodując osłabienie korzenia włosa. Wypadają nie tylko włosy z głowy, ale również może to dotyczyć brwi, twarzy, a także włosów łonowych. W zależności od płci i wieku, utrata włosów może być bardzo stresującym niepożądanym efektem chemioterapii. Małe dzieci z reguły nie martwią się tym faktem, ale dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków, utrata włosów może mieć ogromne negatywne znaczenie.

 

Wypadanie włosów występuje zazwyczaj w okresie po około 3 tygodniach leczenia, w zależności od tego jakie leki podano pacjentowi. Gdy włosy zaczynają wypadać, odbywa się to stosunkowo szybko i pacjent staje się łysy w przeciągu kilku dni.

 

Kiedy włosy odrastają?

Włosy zazwyczaj zaczynają odrastać po około 6 tygodniach po zakończonym leczeniu. Zdarza się, że odrastające włosy mają inny wygląd (kolor lub ich struktura) niż przed chemioterapią. 

 

Postępowanie po utracie włosów

Istnieje kilka możliwości działań, gdy u dziecka dochodzi do utraty włosów. Młodsze dzieci z reguły nie chcą nosić peruki lub czapki, w odróżnieniu od starszych dzieci. Inne możliwości postępowania obejmują:

W okresie wypadania włosów, mycie ich rzadziej niż codziennie.

Mycie włosów delikatnym, nawilżającym szamponem.

Unikanie środków chemicznych wpływających na włosy, takich jak substancje farbujące.

Unikanie kręcenia włosów, suszarek, lokówek.

Zaleca się skrócenie włosów przed chemioterapią, w celu stopniowego przygotowania się do utraty włosów i zmniejszenia urazu psychicznego związanego z ich utratą.

Dziecku można zaproponować noszenie czapki, kapelusza lub szala, zanim nastąpi wypadanie włosów. 

Dziecko może chcieć mieć perukę. Takie działania można podjąć od razu po rozpoczęciu chemioterapii.

Często należy przypominać dziecku, że włosy odrosną po zakończeniu leczenia.