Zespół przeszczepowy
Grupa specjalistów zaangażowanych bezpośrednio w opiekę nad pacjentami poddawanymi transplantacji szpiku kostnego jest określana jako “zespół przeszczepowy”. Wszyscy członkowie tego zespołu pracują w celu zapewnienia pacjentowi najlepszej szansy na wyleczenie.
W skład zespołu przeszczepowego wchodzą:
- lekarze – lekarze posiadający specjalizację z zakresu onkologii, hematologii, transplantacji szpiku kostnego i immunologii.
- pielęgniarki – organizują wszystkie aspekty opieki nad pacjentem przed i po przeszczepie, w tym edukację pacjenta, koordynację badań diagnostycznych i dalszą opiekę.
- pracownicy socjalni – wykwalifikowane osoby, które pomagają rodzicom rozwiązać w niektórych przypadkach liczne sprawy, takie jak zakwaterowanie, transport, sprawy finansowe i prawne.
- dietetyczka - wykwalifikowana osoba, która określa zapotrzebowanie żywnościowe pacjenta podczas pobytu w oddziale oraz po jego opuszczeniu i udziela zaleceń dotyczących odżywiania. Współpraca odbywa się ściśle z pacjentem i jego rodzicami.
- fizykoterapeuci - wykwalifikowane osoby, które pomagają w przywróceniu sprawności i wytrzymałości ruchowej po przeszczepie.
- kapelan – dostarcza duchowego i psychicznego wsparcia.
- inni członkowie – inne osoby, które w systemie doraźnym biorą udział w ocenie stanu pacjenta i zakresie jego potrzeb. Mogą to być: farmakolog, technik laboratoryjny, specjaliści chorób zakaźnych, dermatolog, gastroenterolog, psycholog i inne osoby konsultujące pacjenta.
Zespół przeszczepowy pracuje pod nadzorem Kierownika Kliniki. Jego decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu przeszczepienia szpiku kostnego zależy od licznych czynników, takich jak:
- wiek, stan ogólny i dotychczasowy przebieg choroby
- stopień zaawansowania choroby
- dostępność dawcy
- możliwości tolerancji stosowanych leków, procedur i zabiegów terapeutycznych
- oczekiwany przebieg leczenia choroby
- oczekiwany przebieg postępowania przeszczepowego
- oczekiwania i preferencje pacjenta