Przygotowanie biorcy

Przygotowanie biorcy do przeszczepienia ze strony zepsołu przeszczepowego rozpoczyna się nawet kilka miesięcy wcześniej. W przygotowaniu można wyróżnić kilka etapów:

  • Przed przyjęciem do oddziału przeszczepowego przeprowadzana jest wnikliwa ocena sytuacji biorcy przez zespół przeszczepowy. Rozpatrywane są wszystkie możliwości terapeutyczne i szacowany jest bilans korzyści i ryzyka dla pacjenta. Ustalany jest sposób kondycjonowania (skład i intensywność chemioterapii, radioterapia) i leczenia immunosupresyjnego. Bierze się pod uwagę rodzaj biorcy i jego zgodność.
  • Z reguły wykonuje się analizę historii choroby, badanie pacjenta oraz wykonuje się liczne badania dodatkowe w celu oceny stanu różnych narządów (np. serca, nerek, wątroby, płuc).
  • Pacjent będzie przyjęty do oddziału przeszczepowego z reguły około 10 dni przed przeszczepieniem w celu wykonywania wymaganych badań, dekontaminacji (czyli wyjałowienia przewodu pokarmowego), nawodnienia, ew. założenia cewnika centralnego i innych dodatkowych czynności. Przeszczepienie szpiku może odbyć się tylko przez cewnik centralny (kateter). Najczęściej potrzebne są 2 lub 3 końcówki, więc jeśli pacjent posiada cewnik Broviak z jedną końcówką, to może istnieć konieczność założenia dodatkowego cewnika centralnego. Krew, komórki krwiotwórcze i leki dożylne będą podawane przez cewnik centralny. Cewnik centralny jest zakładany przez chirurgów, w znieczuleniu ogólnym, najczęściej do żyły podobojczykowej.