Biwaki w Tleniu

Wycieczka rowerowa po Borach Tucholskich

Tradycją Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy do 2004 roku były coroczne, kilkudniowe biwaki w Tleniu. Uczestniczyli w nich obecni i byli pacjenci Kliniki - dzieci leczone z powodu choroby nowotworowej i przewlekłych schorzeń hematologicznych. Opiekowali się nimi nauczyciele, wychowawcy, pielęgniarki i lekarze Kliniki. Pomocy udzielają także rodzice dzieci.
Biwak odbywał się w przepięknej okolicy Borów Tucholskich nad brzegami Wdy. Mnogość zajęć i przyjemne spędzenie czasu zapewniali pracownicy ośrodka GeoVita, na terenie którego dzieci miały do dyspozycji boiska do piłki nożnej i siatkówki, dyskotekę, salę do gry w bilard, pracownię komputerową. Ośrodek dysponował także hulajnogami, łyżworolkami, rowerami i wieloma innymi atrakcjami. Była też okazja, aby pospacerować po lesie, podziwiać okoliczne jeziora i wdychać pachnące borem powietrze.

Ognisko w Tleniu

Organizowaliśmy także wycieczki autokarowe pozwalające docenić piękno Borów. Odwiedzaliśmy Muzeum Borów Tucholskich i ścieżkę ekologiczną w Woziwodzie, akwedukt w Fojutowie, "kamienne kręgi" w Odrach oraz okoliczne rezerwaty przyrody.
Kulminacyjnym punktem było ognisko, na które zjeżdżały dzieci, które nie mogłyby zostać dłużej, pozostali pracownicy Kliniki oraz organizatorzy biwaku. Piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy, podziwialiśmy popisy artystyczne naszych pacjentów.

Odwiedziny w Woziwodzie

Należy tu zaznaczyć ogromną rolę sponsorów, którzy za pośrednictwem Koła Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci zapewniali tak wspaniały wypoczynek.
Biwak był wspaniałą okazją do zapomnienia o niewygodach leczenia w szpitalu, do zawarcia nowych przyjażni i do innego spojrzenia na swoich opiekunów. Wspaniała okolica i zdrowe środowisko umożliwiały efektywny wypoczynek, pozwala na większą aktywność fizyczną i nabranie sił.
Od 2005 roku rolę biwaków w Tleniu przejęły autokarowe wycieczki w inne zakątki Polski.